Autor: Franklin Templeton

Z rynku finansowego

Franklin Templeton przejmuje Legg Mason. Nowy gigant będzie zarządzać aktywami o wartości 1,5 bln USD

Franklin Resources, Inc. („Spółka”) [NYSE:BEN], globalna organizacja zarządzająca inwestycjami działająca na rynku jako Franklin Templeton, ogłosiła we wtorek zawarcie wiążącej umowy przejęcia Legg Mason, Inc. [NYSE:LM] po cenie 50,00 USD za akcję zwykłą; kwota transakcji zostanie zapłacona w całości środkami pieniężnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Czy da się jeszcze zarobić na polskich obligacjach?

W ostatnich tygodniach inwestorów zaskoczyło parę dosyć przykrych informacji. Po pierwsze, motywem przewodnim rozpoczynającej się kampanii wyborczej w Polsce stały się nieoczekiwanie hojne obietnice zwiększenia świadczeń socjalnych oraz obniżenia podatków. Po drugie, opublikowano dane wskazujące na znaczący odpływ inwestorów zagranicznych z krajowego rynku obligacji. Czy należy się martwić?

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Niezmiennie mocny kurs euro wyznacza długą drogę przed EBC

Rynki entuzjastycznie zareagowały na optymistycznie brzmiące wypowiedzi prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghiego z ubiegłego miesiąca, a aprecjacja euro będąca przejawem tej reakcji utrzymała się także w lipcu. Niemniej jednak Matthias Hoppe, starszy wiceprezes i zarządzający portfelami inwestycyjnymi z zespołu Franklin Templeton Multi-Asset Solutions, zinterpretował ostatnie komentarze Draghiego jako przestrogę, by rynek się nie zagalopował.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Jak azjatycki kryzys finansowy odmienił rynki wschodzące

Dwadzieścia lat temu świat stał na krawędzi azjatyckiego kryzysu finansowego. W artykule Michael Hasenstab, CIO z zespołu Templeton Global Macro, analizuje wpływ działań lokalnych autorów polityki gospodarczej i pieniężnej w ciągu ostatnich dwóch dekad na rynki wschodzące ogółem i tłumaczy, dlaczego niektóre z najmniej cenionych lokalnych rynków walutowych oferują dziś jedne z najbardziej ekscytujących możliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Wynik wyborów we Francji – nic nie jest przesądzone

Nie można nie zauważyć wyraźnej różnicy pomiędzy dwojgiem kandydatów, którzy 7 maja zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji, czyli Marine Le Pen i Emmanuelem Macronem. W tym artykule David Zahn, szef zespołu ds. europejskich instrumentów o stałym dochodzie we Franklin Templeton Fixed Income Group, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat potencjalnych rynkowych implikacji wyborów.

CZYTAJ WIĘCEJ
0002
Komentarze ekspertów

Wybory prezydenckie we Francji z perspektywy inwestora

Według większości komentatorów stawką w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, która odbędzie się 23 kwietnia, będzie możliwość zmierzenia się z przewodniczącą skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen w majowej drugiej turze. David Zahn, szef zespołu ds. europejskich instrumentów o stałym dochodzie we Franklin Templeton Fixed Income Group, przedstawia krótką analizę możliwych reakcji rynków obligacji na poszczególnych kandydatów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Analiza implikacji wyborów w Stanach Zjednoczonych dla rynków światowych

Wprawdzie niepewność co do wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych wreszcie mamy już za sobą, ale nadal nie wiemy, czy i jak przedwyborcza retoryka przełoży się na realne zmiany w prowadzonej przez władze polityce. Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich teraz rynki próbują zgadywać, co może oznaczać taka decyzja elektoratu. Stephen H. Dover, CIO w zespołach Templeton Emerging Markets Group i Franklin Local Asset Management, dostrzega nie tylko wzmożoną zmienność i prawdopodobieństwo wzrostu protekcjonizmu w obszarze polityki handlowej (który mógłby mieć niekorzystne konsekwencje dla gospodarki Stanów Zjednoczonych), ale także szanse na stymulację gospodarki wynikającą z cięć podatków i wzrostu wydatków budżetowych, która może zrekompensować te niekorzystne konsekwencje. W artykule autor omawia te i inne implikacje zmiany administracji w Stanach Zjednoczonych dla rynku światowego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Czy pieniądze już są zrzucane z nieba?

W teoretycznych rozważaniach mówi się o tym od stuleci. Filozof i ekonomista David Hume podobno sformułował tę koncepcję jako pierwszy w XVIII wieku. Nawiązywał do niej wpływowy brytyjski ekonomista John Maynard Keynes w latach 30. ubiegłego wieku, a w 1969 r. amerykański ekonomista Milton Friedman (który później został laureatem Nagrody Nobla) mówił wprost o zrzucaniu pieniędzy z helikopterów pod nogi obywateli. Teoria zakłada, że bank centralny dążący do pobudzenia wzrostu gospodarczego i inflacji w gospodarce, która nie realizuje swego pełnego potencjału, mógłby po prostu „drukować” pieniądze i rozdawać je ludziom bez żadnych warunków wstępnych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Niespokojne lato w europejskiej polityce

Tradycyjny letni „sezon ogórkowy” na europejskich rynkach finansowych nadszedł w tym roku dość późno i szybko się zakończył. Niektóre wydarzenia, które miały miejsce w miesiącach letnich, mogą mieć decydujący wpływ na kierunek, w jakim będą zmierzać rynki w najbliższym czasie. W związku z zaskakującym wynikiem czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii na korzyść Brexitu okazało się, że lipiec, który zwykle jest spokojnym miesiącem na europejskich rynkach, tym razem był wyjątkowo gorącym okresem zarówno dla uczestników głównego nurtu inwestycyjnego, jak i dla profesjonalnych inwestorów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki pod lupą: Co z tym delewarowaniem?

Ciągle słyszymy, że kraje koncentrują się na zmniejszaniu zadłużenia. Gdzie są jednak realne efekty tego delewarowania? Można powiedzieć, że Irlandia przeprowadziła delewarowanie, podobnie jak Grecja, ale wygląda na to, że większość krajów w ogóle nie zmniejszyła swego zadłużenia od czasu globalnego kryzysu finansowego z lat 2008-2009, a wiele z nich wręcz powiększyło ten balast. Wspominałem o tym kilka miesięcy temu nawiązując do obciążenia zadłużeniem USA, ale sądzę, że warto przyjrzeć się sytuacji w tym obszarze także w ujęciu globalnym.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1